DoctorRx

تجربه نزدیک به مرگ؛ گسترش سلول های سرطانی در بدن!

سه شنبه 30 آذر 1395 12:38 ق.ظ

نویسنده : جهانشا مهدوی پور
پژوهش های جدید نشان می دهند که "مرده, هنوز تا حدی زنده است!" 

"تجربه های نزدیک به مرگ" نقش مهمی در رشد جنین دارند و نیز به سلول های سرطانی کمک می کنند تا زنده بمانند و در سرتاسر بدن گسترش یابند. دنیس مونتل؛ زیست شناس سلولی در دانشگاه کالیفرنیا(ساتنا باربارا) در 6 دسامبر در دیدارهای سالانه ی انجمن آمریکایی زیست شناسی سلولی آن را گزارش نمود.

دنیس مونتل(Denise Montell) توضیح داد: روندی که آناستازیز (anastasis) نام دارد؛ سلول ها را از هنگامه ای که مسؤول خودکشی سلولی است و خزان سلولی (apoptosis ) نامیده می شود, نجات می دهد. 

به بیانی دیگر سلول ها همزمان هم دست به خودکشی می زنند و هم برای زیست کردن در شرایط بهتر دست نگه می دارند!( یاخته ای که مرده, اما هنوز تا حدودی زنده است!)

کلر والچاک(Claire Walczak)؛ زیست شناس سلولی از دانشگاه ایندیانا بلومینگتون بیان می دارد که روند خودکشی سلولی یا خزان یاخته ای به وسیله ی مولکول کاسپس(caspase) انجام می گیرد. این مولکول به "اعدام گر" مشهور است. 

در سال 2008, هو لام تانگ (Ho Lam Tang) دانشجوی ارشد زیست شناس سلولی در دانشگاه چینی در هنگ کنگ کشف کرد, گاهی اوقات سلول هایی که تصمیم به خودکشی می گیرند در آخرین لحظه از آن منصرف می شوند. این پدیده را بعدا در دانشگاه جان هاپکینز, آناستازیز نامید؛ یعنی خیز گرفتن برای زندگی ( بازگشت برای زیستن) و ریشه ای یونانی دارد.

والچاک می گوید این کشف "تانگ" یعنی؛ خودکشی بازگشت پذیر, شوکه کننده است و نشان می دهد که سلول ها چگونه با "پیرامون" دست به سازش می زنند!

کشف "تانگ" به وسیله دارویی که "آپوپتوزیز" را بر گونه ای از سلول های سرطانی که "هلاسل" ( HeLa cells) نامیده می شوند القا می کند, انجام شد. بعد از آن که سلول ها مردند, او دارو را شست و بعضی از سلول ها بازیابی شدند.

بیماران سرطانی در طول دوره ی درمان دوز خاصی از دارو های شیمی درمانی یا پرتودرمانی را دریافت می کنند. برای مدت کوتاهی درمان متوقف می شود تا توانبخشی و بازیابی برای بیمار انجام شود. اگر در این دوره بازیابی بعضی از سلول های سرطانی وارد فاز "آناستازیز" شوند, ممکن است بیماری نیز بازگردد. 

ماری هاردویک (Marie Hardwick)؛ زیست شناس سلولی- مولکولی دانشگاه جان هاپکینز می گوید: بسیاری از سلول هایی که به وسیله ی "آناستازیز" باز می گردند, نقص ژنتیکی دارند. 

اگر شما قبلا سعی کرده اید که بمیرید, حتما دچار مشکل شده اید!

مونتل می گوید: سلول هایی که از آپوپتوزیز ناشی از حرارت و تابش بازگشته اند, مانند سلول های طبیعی دیگر شروع به تقسیم سلولی می کنند. اما خاطره ی نزدیک به مرگ بودن را حفظ می کنند و هیچگاه به شرایط پیش از آن (سلول طبیعی) باز نمی گردند. این سلول های دوباره جان گرفته, شروع به حرکت می کنند و تولید رگ های خونی را تحریک می کنند. اما این ترمیم دیواره ی رگ های خونی طبیعی نیست و در حقیقت در حال تکثیر تومورهای سلولی می باشند.

این یافته ها نشان می دهد که توقف آناستازیز درمان موثرتری برای سرطان می باشد.

البته مونتل یادآوری می کند که پدیده ی "آناستازیز" در حملات قلبی و مغزی مفید است؛ زیرا این سلول ها مانند سلول های سایر نقاط بدن تقسیم نمی شوند و پس از بازگشت و بهبودی بیمار, خطری برای او ایجاد نمی کنند.

[http://www.aparat.com/v/CXVi2]

[http://www.aparat.com/v/HgBjk]

منابعی برای مطالعه بیشتر:
https://elifesciences.org/content/5/e10936
http://www.nature.com/articles/srep09015
http://www.molbiolcell.org/content/23/12/2240.long
http://www.nature.com/bjc/journal/v100/n1/full/6604802a.htmlدیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: cancer ، death near expericence ، caspase ، executer molecule ، anastasis ، apoptosis ، mintage30 ،
آخرین ویرایش: شنبه 4 دی 1395 07:00 ب.ظشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات