فارماکوپه Doctor Online tag:http://drrx.ir 2020-11-29T08:39:09+01:00 mihanblog.com داروی جدید SILIQ؛ درمانی نو برای پسوریازیس 2017-02-17T16:12:53+01:00 2017-02-17T16:12:53+01:00 tag:http://drrx.ir/post/27 جهانشا مهدوی پور  Siliq; New Psoriasis Drugاداره ی نظارت بر داروی و غذا(FDA) شکل تزریقی brodalumap را برای بزرگسالان مبتلا به پسوریازیس تایید نمود. داروی سیلیک(brodalumap) برای درمان سیستمیک پسوریازیس در بیمارانی تجویز می شود که؛ داروی های پیشین اثر درمانی مناسب را به همراه نداشته اند. در پروتکل های درمانی پیشین, گاهی فعال سازی ماده ی موثر دارویی با پرتو UV صورت می پذیرد. درمان از طریق فعال سازی ماده ی موثره دارویی با پرتو UV را فوتوتراپی می گویند. این داروها می توانند از راه خوراکی یا تزری

 Siliq; New Psoriasis Drug


اداره ی نظارت بر داروی و غذا(FDA) شکل تزریقی brodalumap را برای بزرگسالان مبتلا به پسوریازیس تایید نمود. داروی سیلیک(brodalumap) برای درمان سیستمیک پسوریازیس در بیمارانی تجویز می شود که؛ داروی های پیشین اثر درمانی مناسب را به همراه نداشته اند. در پروتکل های درمانی پیشین, گاهی فعال سازی ماده ی موثر دارویی با پرتو UV صورت می پذیرد. درمان از طریق فعال سازی ماده ی موثره دارویی با پرتو UV را فوتوتراپی می گویند. این داروها می توانند از راه خوراکی یا تزریقی به گردش خون سیستمیک راه یابند و در بافت ها توزیع شوند.

داروی سیلیک(Siliq) برای درمان پسوریازیس متوسط تا حاد کاربرد دارد. پلاک های پسوریازیس در این طیف تشخیصی پی آمد های ناخوشایند پوستی مانند؛ تحریک و خارش برای بیمار به همراه دارد.

دکتر جولی بایتز(Julie Beitz, M.D) یکی از مدیران دفتر پژوهش و توسعه ی FDA می گوید: پیش از مصرف داروی سیلیک, خطرات و منافع آن به دقت توسط پزشک و بیمار مورد توجه قرار گیرد. 

پسوریازیس یک بیماری خود ایمنی
بیماری پسوریازیس یک بیماری خود ایمنی است که تاریخچه ی خانوادگی دارد و معمولا از سن 15 تا 35 سال بروز می یابد. ماده موثره سیلیک(brodalumap) به پروتئین آغازگر واکنش های التهابی متصل می شود. مهار پاسخ های التهابی نقش به سزایی در جلوگیری از تشکیل پلاک های پسوریازیس دارد.

اثر بخشی و ایمنی دارو
 آزمونی مداخله ای برای اثر بخشی و ایمنی داروی سیلیک در 4373 نفر همراه با گروه شاهد یا کنترل انجام شد. رفتار و ایده های خودکشی در بیماران تحت درمان با داروی سیلیک در دوره ی آزمون بالینی در افراد بروز یافت. رفتار و ایده های خودکشی در بیماران با پیشینه ی افسردگی و  خودکشی بیش از گروه شاهد(Placebo) مشاهده شد. ولیکن ارتباط علّی بین مصرف سیلیک و افزایش بروز رفتار و ایده های خودکشی هنوز تایید نشده است.

افزایش رفتار و ایده های خودکشی باعث گردید که داروی سیلیک با بر چسب هشدار عرضه گردد. این بر چسب هشدار, برنامه محدود شده ای به نام "راهبرد ارزیابی خطر و کاهش آن" را در بر می گیرد. داروی سیلیک, سیستم ایمنی را تحت تاثیر قرار می دهد. بنابراین مصرف این دارو در افرادی که دچار عفونت, آلرژی و نقص خود ایمنی اند, توصیه نمی شود. هم چنین این دارو در بیماری التهابی روده(crohn) و سِل(tuberculosis) منع مصرف دارد.

عوارض دیگر این دارو:
سر درد
تهوع
درد مفاصل(arthralgia)
گلودرد(oropharyngeal pain)
کاهش گلبول های سفید(neutropenia)
خستگی
آنفولانزا
درد عضلانی(myalgia)
عفونت قارچی(tinea)

پی نوشت:
مصرف داروی Siliq(سیلیک) در 15 فوریه 2017 توسط FDA با برچسب هشدار خاصی مورد تایید قرار گرفته است. با توجه به عوارض جانبی داروی یاد شده, مصرف آن بایستی با تایید اداره ی نظارت بر دارو و غذای کشورمان باشد.

مین تاژ30؛ پیام رسانیِ شکل دارویی(سرنگ پر شده ی یک بار مصرف 210 میلی گرم/1.5 ml ), فارماکولوژی Siliq, عوارض جانبی و موارد تخصصی دیگر را بر عهده دارد.

[http://www.aparat.com/v/u6Wxy]
منبع:
]]>
اعتیاد و پارک رات ها! 2017-02-15T15:40:30+01:00 2017-02-15T15:40:30+01:00 tag:http://drrx.ir/post/26 جهانشا مهدوی پور !Addiction and Rat Park دکتر بروس الکساندر؛ روان شناس دانشگاه سیمون فریزر ونکوور کانادا از سال 1970 میلادی بر روی روان شناسی اعتیاد پژوهش نمود. او در سال 2005 از دانشگاه مزبور بازنشست شد. این پژوهش گر و روان شناس کانادایی برای مطالعه بر روی اعتیاد, آزمایش جالبی را ترتیب داد. نوآوری او برای مطالعه و پژوهش بر روی اعتیاد؛ "پارک رات ها" نام گرفت. پارک رات ها(Rat Park) محیط بسیار فراخ اما محصوری است که موش های بزرگ آزمایشگاهی به آب و غذای مناسب و فراوان دسترسی دارند. !Addiction and Rat Park

دکتر بروس الکساندر؛ روان شناس دانشگاه سیمون فریزر ونکوور کانادا از سال 1970 میلادی بر روی روان شناسی اعتیاد پژوهش نمود. او در سال 2005 از دانشگاه مزبور بازنشست شد. این پژوهش گر و روان شناس کانادایی برای مطالعه بر روی اعتیاد, آزمایش جالبی را ترتیب داد.

 نوآوری او برای مطالعه و پژوهش بر روی اعتیاد؛ "پارک رات ها" نام گرفت. پارک رات ها(Rat Park) محیط بسیار فراخ اما محصوری است که موش های بزرگ آزمایشگاهی به آب و غذای مناسب و فراوان دسترسی دارند. در عین حال وسایلی برای تفریح و بازیگوشی آن ها در آن جا تعبیه می شود. می توان تصور کرد که پارک رات ها؛ هم نیاز های فیزیولوژیک(آب, غذا و جفت گیری) و هم نیاز به روابط اجتماعی(دور هم بودن,بازی و لذّت) را یک جا برآورده می کند؛ بهشت رات ها!

آزمایشِ نوآورانه ی الکساندر برای پژوهش بر روی اعتیاد
او در ابتدای کار یک موش(رات) را در قفسی تنها گذاشت. این موش دو بطری آب در دسترس داشت. در یک بطری کوکایین یا هرویین و در بطری دیگر فقط آب. موش(رات) تنها و دور افتاده ی از گروه به بطری مواد مخدر پناه برد و مرگ به علت مسمومیت دارویی(overdose) با مواد مخدر؛  پایان کار موش تنها و زندانی در قفس شد.

موش های پارک رات ها نیز به دو نوع آب خوراکی دسترسی داشتند؛ بطری های حاوی مواد مخدر و بطری های آب بدون ماده ی مخدر. موش های پارک سراغِ بطری مواد مخدر نرفتند؛ زیرا آن ها از روابط اجتماعی, بازی و دورهمی بهره مند بودند. 

چهارگانه ی سلامت روان و اعتیاد
به دیگر سخن روابط اجتماعی از دیدگاه انسانی کارکرد گسترده و مهمی را بر دوش می گیرد. چهارگانه ی سلامت روان؛ "نیاز به تعلق داشتن, زندگی معنادار, عزت نفس و کنترل" می تواند آزمایش دکتر الکساندر را از دیدگاه روان شناسی اجتماعی تبیین نماید. 

در مقاله ی "واکنش های روان شناختی و عصبی-هورمونی به طرد" نشان دادیم که طرد و مستثنا انگاشته شدن در راه اندازی  "درد" در همان جایگاه آناتومیک و فیزیولوژیک مغزی که درد فیزیکی راه اندازی می شود, نقش دارد. "تعلق داشتن" و "زندگی معنا دار" را بسیاری از پژوهش گران دو روی یک سکه می دانند. تعلق داشتن, دورهم بودن و بهره گیری از شادی و لذت های پذیرفته شده در هنجارهای هر جامعه بسیاری از فروماندگی های روحی را توان بخشی می کند. در همین زمینه دکتر الکساندر نشان داد که موش هایی که از قفس تنهایی به پارک رات ها برده می شوند؛ به تندی بازیابی می شوند و دیگر سراغ بطری های آب همراه با مواد مخدر نمی روند.  

میدان جنگ ویتنام برای سربازان آمریکایی دو پی آمد در برداشت؛ 
1. ترس و هراس همیشگی از کشته شدن و نیز دوری از خانواده

2. سربازان برای رهایی از هراس و اضطراب میدان نبرد به تزریق هرویین روی آوردند. پی آمد جنگ ویتنام برای جامعه ی آمریکا افزایش 20 درصدی معتادان آواره در شهرها بود. به عبارت دیگر ویتنام؛ بهشت هرویین جهان؛ آوردگاهی بود که جان و جسم سربازان را یک جا در هم می کوبید؛ گاهی مرگ جسمانی و گاهی هم اعتیاد! هر چند 95% سربازان بازگشته به دامان خانواده, بهبود می یافتند. این بهبودی نشان داد؛ ارتباط و تعلق داشتن یعنی؛ اعتیاد نه!

نقش "کنترل" در پیش آیند های زندگی واقعی
در مقاله ی " اثر تماشاگر" بر پایه ی چهارگانه ی سلامت روان به نقش "کنترل" در پیش آیند های زندگی واقعی برای تلاش و امید در مسؤولیت های زندگی پرداختیم. از دست دادن احساس کنترل بر زندگی واقعی؛ ترس, اضطراب و هراس سربازان آمریکایی را در روی آوردن به تزریق هرویین تبیین می کند. 

به بیانی دیگر بوروکراسی, قوانین و رویه های خَلقُ السّاعه, احساس کنترل بر زندگی جاری را از فرد می گیرد و اضطراب و نبود اطمینان از آینده را جای گزین آن می کند. زخم های پی در پی بر بدنه ی روانی فرد و خانواده توان رو در رویی و بازیابی را فرو می کاهد و ضربه های بعدی, فرد را به آسانی از پای در می آورد.

پی نوشت:
1. در آغاز این ویدیو درباره ی "هرویین" یا دیامورفین گزارش کوتاهی ارایه می شود. در واقع می توان از مورفین برای تسکین درد در موارد خاص به صورت بالینی و بیمارستانی بهره برد بدون ابتلا به اعتیاد! 

2. همان گونه که در مقاله ی "مسیر های دوپامینی درشیزوفرنی و داروهای آنتی سایکوز" یادآوری شد؛ مسیر مزولیمبیک(پاداش/لذت) کارکرد مهمی در اعتیاد دارد. پژوهش های بنیادی در زمینه ی گیرنده های دوپامینی D2/D4 در سطح ملی راهگشا و راهنما خواهد بود. پژوهش های پرسش نامه ای به تنهایی از پس تبیین و روشن سازی لایه های پنهان مانده ی اعتیاد  بر نمی آیند.

3. در مقاله ی بالا بیان نمودیم اعتیاد فقط معطوف به مواد مخدر صنعتی و سنتی نمی شود. در این ویدیو نیز نشان می دهد؛ گستره ی اعتیاد علاوه بر قمار به رفتارهایی دیگر مانند اعتیاد به فضای مجازی و اینترنت نیز تعمیم یافته است.

4. درباره ی آموزه های تربیتی بر پایه ی سبک زندگی ایرانی- اسلامی سخن و مقاله های گوناگون نوشته و گزارش شده است. مادر بزرگ ها و پدر بزرگ ها, سینه به سینه آموزه های هزاره ها و سده ها را به فرزندان خویش رسانده اند. این آموزه ها سبک زندگی همراه با تاب آوری(صبر, توکل و ایمان) را در سرشت و کنش نسل بعد نهادینه می کند. 

5. هدف گذاری و بارگذاری آموزه ها ی تربیتی و آموزشی همراه با بهره گیری از توان نهفته و آشکار "گذرگاه پاداش(مزولیمبیک)" می تواند فرد را در برابر اعتیاد در معنای علمی آن ایمن نماید. در این باره, پیش در آمد کوتاهی با عنوان؛ "بارگذاری پاداش؛ توزیع, پیکر بندی و شکل دهی به رفتار" خواهیم نگاشت. 

[http://www.aparat.com/v/t8o50]

[http://www.aparat.com/v/Iuvhd]

[http://www.aparat.com/v/QnqbK]منابع و مقاله هایی برای مطالعه ی بیشتر:

1. http://www.brucekalexander.com/curriculum-vitae

2. http://www.brucekalexander.com/


4. "جهانی سازی اعتیاد؛ یک مطالعه بر روی فقر روحی" تالیف دکتر بروس الکساندِر


]]>
عوارض آنتی سایکوزها؛ آکاتیزیا و دیس تونیا 2017-02-12T13:52:14+01:00 2017-02-12T13:52:14+01:00 tag:http://drrx.ir/post/24 جهانشا مهدوی پور Side Effects of Anti-psychotics; Akathisia and Dystonia در مقاله ی پیشین درباره پارکینسونیسم؛ یکی دیگر از عوارض داروهایی که برای درمان شیزوفرنی به کار می رود گزارشی ارایه نمودیم. در این مقاله عوارض نورولوژیک این داروها را از منظری دیگر مورد بررسی قرار می دهیم. اثرات داروهای آنتی سایکوز بر "دستگاه حرکتی" به دو دسته تقسیم می شوند:1. نارسایی های حاد حرکتی؛ آکاتیزیا, دیس تونیا و پارکینسونیسم2. کندی وتاخیر در حرکت و آغاز آن؛ دیس کینزی تاخیری و حرکت غیر ارادی ماهیچه های اطراف دهان(perioral movement)و Side Effects of Anti-psychotics; Akathisia and Dystonia

در مقاله ی پیشین درباره پارکینسونیسم؛ یکی دیگر از عوارض داروهایی که برای درمان شیزوفرنی به کار می رود گزارشی ارایه نمودیم. در این مقاله عوارض نورولوژیک این داروها را از منظری دیگر مورد بررسی قرار می دهیم. اثرات داروهای آنتی سایکوز بر "دستگاه حرکتی" به دو دسته تقسیم می شوند:

1. نارسایی های حاد حرکتی؛ آکاتیزیا, دیس تونیا و پارکینسونیسم
2. کندی وتاخیر در حرکت و آغاز آن؛ دیس کینزی تاخیری و حرکت غیر ارادی ماهیچه های اطراف دهان(perioral movement)

ویژگی های کلینیکی آکاتیزیا(بی قراری جرکتی)
1. "ناتوانی در آرام و بی حرکت نشستن" و " پافشاری برای حرکت" 
2. پریشانی ذهنی
3. اهمیت سردرگُمی در تشخیص بالینی آکاتیژیا از آژیتاسیون!
گاهی برای بهبود آژیتاسیون دوز درمانی داروهای آنتی سایکوز افزایش می یابد که منجر به بروز بیشتر آکاتیزیا نیز می گردد.
4. جا به جایی وزن از یک پا به پای دیگر, راه رفتن بر یک نقطه, ناتوانی در آرام نگاه داشتن زانوها و احساس بی قراری درونی.

آغاز آکاتیزیا
1. به طور معمول 5 روز پس از آغاز درمان با داروهای آنتی سایکوز آکاتیزیا بُروز می یابد. اما گاهی 2-3 روز پس از درمان نیز آشکار می شود.
2. نشانه های پاتوفیزیولوژیک به منطقه ای بیرون از "جسم سیاه" برای بروز آکاتیزیا اشاره دارند.
3. علاوه بر نسل اول داروهای ضد روان پریشی, کووتیاپین و نیز آریپیپرازول باعث بروز آکاتیزیا می شوند.

مدیریت آکاتیزیا
1. کاهش دوز داروی آنتی سایکوز و تغییر دارویی 
2. تجویز بتا بلوکر؛ ایندرال(در صورت امکان پذیر نبودن گزینه ی اول) 
3. نجویز بنزودیازپین های با قدرت بالا(کلونازپین)

دیس تونیای حاد
انقباض های(اسپاسم یا گرفتگی) متناوب و مداوم عضلات زبان, صورت, گردن و پشت که اغلب 5 روز پس از درمان با آنتی سایکوزها شروع می شوند. البته گاهی دیس تونیا چند ساعت پس از درمان با داروهای یاد شده بروز می یابد. مهار گیرنده های D2 در "جسم سیاه" باعث بروز این عارضه ی جانبی دارویی است. مردان جوان, بالاترین خطر مصرف داروهای ضد روان پریشی قوی (مانند هالوپریدول و فلوفنازین) را تجربه می کنند. تظاهرات بالینی این نارسایی "دستگاه حرکتی" بسیار ترس آور است و به سرعت به درمان با دارو های آنتی پارکینسونیسم پاسخ می دهد.

انواع دیس تونیا
1. بحران حرکت چشم حول محور قدامی-خلفی
2. دیس تونی گردن(تورتی کولی و رتروکولی)
3. بزرگی و برآمدگی زبان
4. دیس تونیای حلق وحنجره

پی نوشت:
در این چند مقاله تلاش شد که به طور جامع به داروهای ضد روان پریشی یا آنتی سایکوز از جنبه های گوناگون با دیدگاهی بالینی پرداخته شود. به هر روی, ادامه ی بررسی داروهای آنتی سایکوز را به مجالی دیگر وا می گذاریم و موضوع اعتیاد را پی خواهیم گرفت.

[http://www.aparat.com/v/a4ESV]]]>
عوارض آنتی سایکوزها؛ عوارض خارج هرمی(Parkinsonism) 2017-02-11T13:49:43+01:00 2017-02-11T13:49:43+01:00 tag:http://drrx.ir/post/23 جهانشا مهدوی پور Adverse Effects of Anti-psychotics; Extra-pyramidal Side Effects or Parkinsonism در چند مقاله ی پیشین از عوارض جانبی داروهای آنتی سایکوز که برای درمان شیزوفرنی به کار می روند گزارش هایی ارایه نمودیم. عوارض خارج هرمی که به ویژه در نسل اول داروهای یاد شده بُروز می یابند؛ نشانه هایی از "نارسایی های حرکتی" بیماری پارکینسون را به نمایش می گذارند. همسان بودن پیامد و نشانه های "پارکینسون و عوارض خارج هرمی داروهای آنتی سایکوز" را می توان در یکسان بودن  علت "آناتومیک و فیزیولوژیک" ه Adverse Effects of Anti-psychotics; Extra-pyramidal Side Effects or Parkinsonism

در چند مقاله ی پیشین از عوارض جانبی داروهای آنتی سایکوز که برای درمان شیزوفرنی به کار می روند گزارش هایی ارایه نمودیم. عوارض خارج هرمی که به ویژه در نسل اول داروهای یاد شده بُروز می یابند؛ نشانه هایی از "نارسایی های حرکتی" بیماری پارکینسون را به نمایش می گذارند. همسان بودن پیامد و نشانه های "پارکینسون و عوارض خارج هرمی داروهای آنتی سایکوز" را می توان در یکسان بودن  علت "آناتومیک و فیزیولوژیک" هر دو در مغز دانست. 

ویژگی های بالینی پارکینسونیسم عبارت اند از:

1. نقاب وارگی چهره(masklike facies)؛ به حدّاقل رسیدن میمیک صورت
2. لرزش در استراحت(resting tremor)
3. کندی و آرامی حرکتی(bradykinesia)
4. سختی چرخ دنده ای(cogwheel rigidity)
5. تُند گامی(shuffling gait)؛ تند شدگی راه رفتن مانند پارکینسون 
6. کُندی روانی-حرکتی(psycho-motor retardation)

پارکینسونیسم؛ عارضه ی جانبی داروهای آنتی سایکوز!

1. نخستین نشانه ی بروز عارضه ی جانبی یاد شده؛ کاهش بیان گری چهره و نبود تعادل در راه رفتن فرد است.  هماهنگی نوسان ها و تقابل دست ها و پاها به حفظ تعادل در پیاده روی کمک شایانی می کند. از دست رفتن تعادل و هماهنگی به هنگام  راه رفتن در پارکینسونیسم و نبود بیان گری در چهره ی بیمار پیش آگهی بروز نارسایی های بعدی است.

2. لرزش در حال استراحت( مانند pill-rolling) نشانه ی دیگری از پارکینسونیسم به حساب می آید. لرزش و ترمور برآمده از داروهای آنتی سایکوز بر خلاف "پارکینسون ایدیوپاتیک" برجسته و چشمگیر نیست.

مکانیسم عوارض خارج هرمی

برای تبیین بُروز نارسایی در "دستگاه حرکتی" به علت مصرف دارو های آنتی سایکوز, می توان به هماهنگی و تعادل دو مسیر یا ناحیه ی مغزی اشاره نمود:

1. عقده های قاعده ای(basal ganglia )
2. جسم سیاه( substantial nigra)

هر چند کنش گری آنتی کولینژریکی عقده های قاعده ای چند برابر کنش گری دوپامینی جسم سیاه گزارش شده, اما برآیند تعادل این دو؛ بیانگر هماهنگی در دستگاه حرکتی آدمی است. 
اگر کارکرد مسیر یا کنش گری دوپامینی در جسم سیاه کاهش یابد این تعادل به هم می خورد:

1. اگر ناحیه ی pars compacta واقع در "جسم سیاه" از بین برود فرد دچار پارکینسون می شود.

2. اگر "گیرنده های D2" در "جسم سیاه" مهار یا بلوکه شوند فرد دچار عوارض خارج هرمی داروهای آنتی سایکوز می شود.

مدیریت پارکینسونیسم برآمده از داروهای آنتی سایکوز

1. کاهش دوز داروی آنتی سایکوز

2. تجویز داروهای آنتی کولینرژیک(مانند تری هگزیل فنیدیل, بنرتروپین و بی پریدین) 

تجویز داروهای آنتی کولینرژیک برای مورد یاد شده؛ انتخاب دوم به حساب می آید. این گزینه برای بیمارانی تجویز می شود که حتی دوز های کمتر از دوز درمانی باعث عوارض خارج هرمی در آنها می گردد. دارو های آنتی کولینرژیک کنش گری گیرنده های موسکارینی را کاهش می دهد. این کاهش به برقراری تعادل دوباره بین گیرنده های دوپامینی و کولینرژیکی کمک می کند.

3. تجویز آمانتادین جهت تعدیل آزادسازی پیش سیناپسی دوپامین

عوارض جانبی داروهای آنتی کولینرژیک

مهار و بلوکه کردن گیرنده های موسکارینی توسط داروهای آنتی کولینرژیک در دو سطح صورت می گیرد:
1. مرکزی؛ مهار گیرنده های موسکارینی در CNS عوارض جانبی زیر را به دنبال دارد:
الف. نارسایی های شناختی
ب. هذیان
پ. تب با افزایش دمای بدن

2. عوارض جانبی پیرامونی شامل:
الف. خشکی دهان
ب. تیرگی دید و گلوکوما
پ. انسداد روده( در هم رَوی روده ها و ایجاد یبوست)
ت. احتباس ادرار

پی نوشت:
پژوهش ها نشان می دهند اثرات درمانی داروهای آنتی سایکوز زمانی روی می دهد که 60-75 درصد گیرنده ها ی دوپامینی با داروی آنتی سایکوز اِشغال شده باشند. اگر اِشغال گری یاد شده بیش از 78% باشد, عوارض خارج هرمی یا پارکینسونیسم بروز می کند. 

[http://www.aparat.com/v/OavRH]]]>
نورولپتیک در برابر آتیپیک؛ علایم شناختی 2017-02-11T05:16:15+01:00 2017-02-11T05:16:15+01:00 tag:http://drrx.ir/post/22 جهانشا مهدوی پور Neuroleptic vs. Atypical; Cognitive Symptoms آیا نسل دوم داروهای آنتی سایکوز برای درمان نارسایی های شناختی موثرتر از داروهای نسل اول اند؟پاسخ: پژوهش های گذشته نشان می دادند که نسل دوم داروهای یاد شده, برای بهبود "شناخت"در شیزوفرنی برتری دارند. ولیکن پژوهش های بعدی دو نکته را روشن ساخت:1. برتری نسل دوم یا داروهای آتیپیک برای بهبود نشانه های شناختی در برابر نارسایی ها و عوارضی که ایجاد می کنند, ناچیز و ضعیف است.2. آزمون های مداخله ای برای اثربخشی آنتی سایکوز های بالینی ([CATIE trial Neuroleptic vs. Atypical; Cognitive Symptoms

آیا نسل دوم داروهای آنتی سایکوز برای درمان نارسایی های شناختی موثرتر از داروهای نسل اول اند؟
پاسخ: پژوهش های گذشته نشان می دادند که نسل دوم داروهای یاد شده, برای بهبود "شناخت"در شیزوفرنی برتری دارند. ولیکن پژوهش های بعدی دو نکته را روشن ساخت:

1. برتری نسل دوم یا داروهای آتیپیک برای بهبود نشانه های شناختی در برابر نارسایی ها و عوارضی که ایجاد می کنند, ناچیز و ضعیف است.

2. آزمون های مداخله ای برای اثربخشی آنتی سایکوز های بالینی ([CATIE trials [NIMH), شواهدی برای سودمندی نسل دوم در برابر نسل اول در جهت درمان نشانه های شناختی نشان ندادند.

هدف های درمانی آنتی سایکوز ها برای درمان شیزوفرنی

1. مدیریت حملات شدید و حادّ

2. جلوگیری از بازگشت(عود) و بهبود کارکرد روانی-اجتماعی
چالش اساسی در این مورد عدم تداوم درمان دارویی است.

انتخاب دارویی برای درمان(ِDrug Choice)

1. پاسخ های پیشین بیمار به درمان

2. درنظر گرفتن عوارض جانبی دارویی در درمان

الف. عوارض خارج هرمی؛ مانند هالوپریدول؛ داروی نسل اولی با EPS شدید
ب. عوارض متابولیکی؛ مانند افرایش وزن؛  کلوزاپین و الانزاپین
پ. هاپیر پرولاکتینمیا؛ نسل اول آنتی سایکوزها؛ اثر بر مسیر توبرواینفوندیبولار
(از نسل دوم می توان از پالیپریدون و ریسپریدون نام برد.)

پی نوشت:
هر دو نسل داروهای آنتی سایکوز, بر روی نشانه های مثبت شیزوفرنی موثرند.
 
[http://www.aparat.com/v/JOMjw]
]]>
نورولپتیک در برابر آتیپیک؛ نسل اول و دوم آنتی سایکوز(2) 2017-02-10T06:09:41+01:00 2017-02-10T06:09:41+01:00 tag:http://drrx.ir/post/21 جهانشا مهدوی پور {2}Neuroleptic vs. Atypical; First and Second Generations of Anti-Psychotics همان گونه که در مقاله ی پیشین گزارش شد؛ نسل اول داروهای ضدجنون عوارض جانبی روان شناسی بیش تری نشان می دهند:1. عوارض اکستراپیرامیدال(Extra Pyramidal Side Effects)2. عوارض دیس کینزی تاخیری3.دیس تونیا(dystonia)اما نسل دوم عوارض جانبی متابولیکی بیش تری را دربر می گیرند. این عوارض متابولیکی شامل؛1. افزایش سطح قند خون(hyperglycemia)2. افزایش وزن3. افزایش سطح چربی های خون(dyslipidemia)آیا نسل دوم داروهای آنتی سایکو {2}Neuroleptic vs. Atypical; First and Second Generations of Anti-Psychotics

همان گونه که در مقاله ی پیشین گزارش شد؛ نسل اول داروهای ضدجنون عوارض جانبی روان شناسی بیش تری نشان می دهند:

1. عوارض اکستراپیرامیدال(Extra Pyramidal Side Effects)
2. عوارض دیس کینزی تاخیری
3.دیس تونیا(dystonia)

اما نسل دوم عوارض جانبی متابولیکی بیش تری را دربر می گیرند. این عوارض متابولیکی شامل؛

1. افزایش سطح قند خون(hyperglycemia)
2. افزایش وزن
3. افزایش سطح چربی های خون(dyslipidemia)

آیا نسل دوم داروهای آنتی سایکوز(SGA) موثرتر از داروهای نسل اول(FGA) اند؟

پژو هش های بالینی نشان نمی دهند که نسل دوم داروهای یاد شده مزیتی بر داروهای نسل اول در درمان علایم منفی و شناختی شیزوفرنی داشته باشند!
در این میان کلوزاپین سودمندی بیشتری در درمان شیزوفرنی مقاوم به درمان داشته است.
[http://www.aparat.com/v/2rem7]

پی نوشت:
چکیده ی این دو گزارش اخیر را در این ویدیو مشاهده نمایید!

[http://www.aparat.com/v/BKIQ6]
]]>
نورولپتیک در برابر آتیپیک؛ نسل اول و دوم آنتی سایکوزها! 2017-02-09T13:24:11+01:00 2017-02-09T13:24:11+01:00 tag:http://drrx.ir/post/20 جهانشا مهدوی پور Neuroleptic vs. Atypical; First and Second Generations of Anti-psychotics واژه ی نورولپتیک(Neuroleptic) به ویژگی های نسل اول داروهای ضد جنون اشاره دارد. زیرا این داروها(مانند کلرپرومازین و هالوپریدول) باعث تولید نورولپسیس(Neurolepsis) می شوند. نورولپسیس علایم زیر را در بر می گیرد:1. کُندی عصبی-حرکتی(Slowing Psycho-motor)2. آرام بخشی هیجانی3. بی تفاوتی عاطفیدر برابر علایم بالا داروهای نسل دوم عوارض خارج هرمی(EPS) و دیس کینزی دارویی(TD)کمتری بر جای می گذارند؛ کلوزاپین به عنوان نسل دوم یا Neuroleptic vs. Atypical; First and Second Generations of Anti-psychotics

واژه ی نورولپتیک(Neuroleptic) به ویژگی های نسل اول داروهای ضد جنون اشاره دارد. زیرا این داروها(مانند کلرپرومازین و هالوپریدول) باعث تولید نورولپسیس(Neurolepsis) می شوند. نورولپسیس علایم زیر را در بر می گیرد:

1. کُندی عصبی-حرکتی(Slowing Psycho-motor)
2. آرام بخشی هیجانی
3. بی تفاوتی عاطفی

در برابر علایم بالا داروهای نسل دوم عوارض خارج هرمی(EPS) و دیس کینزی دارویی(TD)کمتری بر جای می گذارند؛ کلوزاپین به عنوان نسل دوم یا آتیپیک در دوزهای درمانی چنین ویژگی هایی را نشان می دهد. بنابراین واژه ی آتییپیک معطوف به ویژگی های ذیل می باشد:

1. اثربخشی در برابر علایم منفی و شناختی(در اسکیزوفرنی)
2. نبود افزایش در پرولاکتین
3. اثر بخشی در برابر بیماران مقاوم به درمان

شایان ذکر است که مفاهیم یاد شده گاهی به چالش کشیده می شوند!

چکیده ی فارماکولوژی داروهای ضد جنون چنین است:

A. نسل اول؛ نورولپتیک ها(آنتی سایکونیک های متعارف یا تیپیک)

همان گونه که بیان شد؛ داروهای این نسل بر روی گیرنده های D2 اثرات آنتاگونیستی دارند. علاوه بر این, این داروها گیرنده های موسکارینی, آدرنرژیک آلفا یک و هیستامینی(H1) را مهار می کنند.

 داروهای نسل اول(FGA):
1. کلرپرومازین
2. لوکساپین
3. فلوفنازین
4. پرفنازین
5. هالوپریدول

B. نسل دوم؛ آتیپیک ها(آنتاگونیست های سروتونین- دوپامین)

البته تمایل آنتاگونیستی داروهای این نسل برای 5HT2A بیش از D2 گزارش شده است.

داروهای نسل دوم(SGA):
1. کلوزاپین
2. ریسپریدون
3. پالیپریدون
4. ایلوپریدون
5. کووتیاپین
6. الانزاپین
7. زیپرازیدون
8. آسناپین
9. لورازیدون

C. نسل سوم؛ آگونیست های نسبی دوپامین(آریپیپرازول)

پی نوشت:
این مقاله سومین گزارش در مورد داروهای آنتی سایکوز است. مقاله ی پیشین در مورد مسیر های چهارگانه ی دوپامینی در مغز بود. در پی نوشت پیشین اشاره ای نیز به اعتیاد نمودیم. اعتیاد فقط شامل مواد مخدر نمی شود. گستره ی آن به دیگر رفتارهای آدمی نیز تعمیم یافته است. پژوهش های بنیادی در سطح گیرنده ها لایه های پنهان مانده ی آن را بیشتر آشکار خواهد نمود.

[http://www.aparat.com/v/2oCsH]

]]>
مسیر های دوپامینی در شیزوفرنی و آنتی سایکوزها 2017-02-08T13:51:20+01:00 2017-02-08T13:51:20+01:00 tag:http://drrx.ir/post/19 جهانشا مهدوی پور Dopamine Pathways; Anti-psychotics and Schizophreniaدر مقاله ی پیشین درباره ی "مکانیسم اثر آنتی سایکوزها" از منظر گیرنده های D2 و5HT در نسل اول و دوم داروهای ضد جنون گزارشی ارایه نمودیم. در مقاله ی پیشِ رو به مسیر های 4 گانه ی دوپامینی خواهیم پرداخت. مسیر دوپامینرژیک را dopaminergic projections نیز می نامند. در این گذرگاه مغزی پیام رسانِ عصبیِ دوپامین ساخته و آزاد می شود. این گذرگاه یا مسیر؛ 4 ناحیه در مغز  را در بر می گیرد:1.مسیر مزولیمبیک(پاداش)؛ علایم مثب
Dopamine Pathways; Anti-psychotics and Schizophrenia

در مقاله ی پیشین درباره ی "مکانیسم اثر آنتی سایکوزها" از منظر گیرنده های D2 و5HT در نسل اول و دوم داروهای ضد جنون گزارشی ارایه نمودیم. 

در مقاله ی پیشِ رو به مسیر های 4 گانه ی دوپامینی خواهیم پرداخت. مسیر دوپامینرژیک را dopaminergic projections نیز می نامند. در این گذرگاه مغزی پیام رسانِ عصبیِ دوپامین ساخته و آزاد می شود. این گذرگاه یا مسیر؛ 4 ناحیه در مغز  را در بر می گیرد:


1.مسیر مزولیمبیک(پاداش)؛ علایم مثبت شیزفرنی(mesolimbic pathway or reward pathway)

آناتومی؛ VTA(ناحیه تگمنتوم شکمی) را به هسته ی اَکومبَنس متصل می کند.

فیزیولوژی؛ مسؤول انگیزش, هیجان و پاداش(و نیز علایم مثبت شیزفرنی)

پیامد؛ آنتاگونیست های D2 علایم مثبت شیزوفرنی را کاهش می دهند.


2.مسیر مزوکورتیکال؛ علایم منفی شیزوفرنی(mesocortical pathway)

آناتومی؛ VTA(ناحیه تگمنتوم شکمی) به  PFC(قشر پیش پیشانی)

فیزیولوژی؛ عملیات اجرایی و شناختی(executive and cognitive functions), هیجان و عواطف

پیامد؛ کم کنشی این مسیر باعث بروز علایم منفی در شیزوفرنی می گردد.


3.مسیر نیگرواستریاتال؛ عوارض خارج هرمی(nigrostriatal pathway)

آناتومی؛ جسم سیاه(NSP) به هسته ی کودت و پوتامن(caudate nucleus and putamen)

فیزیولوژی؛ تحرکات هدفمند

پیامد؛ آنتاگونیست های D2(هالوپریدول) باعث علایم خارج هرمی (pseudoparkinsonism) و دیس کینزی دارویی(TD) می شوند.


4.توبِرو اینفوندیبولار؛هایپر پرولاکتینمیا(tuberoinfundibular )

آناتومی؛ هیپوتالاموس به ناحیه ی اینفوندیبولار

فیزیولوژی؛ دوپامین با قدرت از ترشح پرولاکتین جلوگیری می کند.

پیامد؛ آنتاگونیست های D2 سطح پرولاکتین را افزایش می دهند.

پی نوشت:
مسیر های دوپامینرژیکی نقش کلیدی در چگونگی بازنمایی هیجان ها, تکانش گری و  ادراک از لذت/پاداش دارند. در این باره بیشتر بررسی و گزارش خواهیم نمود. مسیر یاد شده در اعتیاد نقش مهمی بازی می کند. بنابراین پژوهش بر روی گیرنده های D2/D4 در سطح ملّی و ناهمگنی احتمالی در توزیع و پراکنش آن ها می تواند راهنما و راهگشای این امر خطیر باشد.
[http://www.aparat.com/v/JVYKA]
]]>
مکانیسم اثر داروهای آنتی سایکوز 2017-02-07T13:35:11+01:00 2017-02-07T13:35:11+01:00 tag:http://drrx.ir/post/18 جهانشا مهدوی پور !Anti-psychotic Mechanism of Actionدکتر Flavio Guzman رزیدنت روان پزشکی بیمارستان دکتر کارلوس پری یِرا در مِندوزا آرژانتین آموزش های جالب توجهی در مورد مکانیسم اثر داروهای روان گردان ارایه می نماید. در این فصل به مکانیسم اثر داروهای نسل اوّل و دوّم ضد جنون در سطح گیرنده های دوپامینی و 5 هیدروکسی تریپتامین(5HT) می پردازد. مکانیسم اثر ضد سایکوز ها را ناظر بر فرضیه ی دوپامینی جنون با توجه به اثر داروهای یاد شده در 2 سطح بررسی می کند:1.آنتاگونیست D22.آگونیست نسبی D2سپس در مورد بیش کُنِشی(Over- !Anti-psychotic Mechanism of Action
دکتر Flavio Guzman رزیدنت روان پزشکی بیمارستان دکتر کارلوس پری یِرا در مِندوزا آرژانتین آموزش های جالب توجهی در مورد مکانیسم اثر داروهای روان گردان ارایه می نماید. در این فصل به مکانیسم اثر داروهای نسل اوّل و دوّم ضد جنون در سطح گیرنده های دوپامینی و 5 هیدروکسی تریپتامین(5HT) می پردازد. مکانیسم اثر ضد سایکوز ها را ناظر بر فرضیه ی دوپامینی جنون با توجه به اثر داروهای یاد شده در 2 سطح بررسی می کند:

1.آنتاگونیست D2
2.آگونیست نسبی D2

سپس در مورد بیش کُنِشی(Over-activity) در مسیر مزولیمبیکیِ دوپامین بحث می کند...

پی نوشت:
در صورت تمابل ادامه ی ویدیو را ببینید و نظرات خود را برای ما بنویسید!

[http://www.aparat.com/v/5en2p]
]]>
پزشکی و چاپ 3 بُعدی! 2017-02-07T09:55:52+01:00 2017-02-07T09:55:52+01:00 tag:http://drrx.ir/post/17 جهانشا مهدوی پور !3D Printing of Medical Devicesچاپگرهای سه بُعدی برای تولید تجهیزات پزشکی هم کاربرد دارند؛ مانند طرح های  پیچیده ی هندسی برای تولید اندام های بدن. بسیاری از قطعاتی که با چاپ 3 بعدی تولید می شوند کپی های یکسان از یک نمونه ی پیش ساخته ی اولیه اند. اما قطعاتی که به طور اختصاصی برای بیماران تولید یا چاپ می شوند کپی های یکسان از یک پیش نمونه ی ابتدایی نیستند. این قطعات متناسب با هر فرد و برای هر اندام به طور خاص (patient-matched or patient-specific devices)ساخته می شوند. از دید تجاری !3D Printing of Medical Devices

چاپگرهای سه بُعدی برای تولید تجهیزات پزشکی هم کاربرد دارند؛ مانند طرح های  پیچیده ی هندسی برای تولید اندام های بدن. بسیاری از قطعاتی که با چاپ 3 بعدی تولید می شوند کپی های یکسان از یک نمونه ی پیش ساخته ی اولیه اند. اما قطعاتی که به طور اختصاصی برای بیماران تولید یا چاپ می شوند کپی های یکسان از یک پیش نمونه ی ابتدایی نیستند. این قطعات متناسب با هر فرد و برای هر اندام به طور خاص (patient-matched or patient-specific devices)ساخته می شوند.
 
از دید تجاری قطعات پزشکی چاپی سه دسته اند:

1.نقش ابزاری(برای کمک به هدایت بیمار در جهت جای گیری بر روی تخت جراحی)
2.نقش کاشتنی(صفحه های کرانیال یا مفاصل ران)
3.پروتز خارجی(مانند دست)

برای چاپ اندام حیاتی درون بدن مانند قلب و کبد دانشمندان هنوز در آغاز پژوهش در این راه اند. فن آوری های گوناگونی در دستگاه های چاپ به کار می روند. اما معمولی ترین روش؛ هم جوشی پودر تخت(powder bed fusion) نام دارد که در آن به آسانی نایلون و تیتانیوم به کار برده می شود. در این روش با حرارت حاصل از پرتو لیزر یا الکترون, پودر فلزی یا نایلون بسیار ریز ونرم ذوب گردیده و باپلات فرم(platform) تراز می شود. به همین ترتیب لایه های بَعدی شکل می گیرند. چاپ سه بعدی برآمده ی از اضافه شدن سطوح و لایه ها به یکدیگرند و هر لایه به لایه ی پیشین که سخت شده می چسبد و در نهایت شکل سه بعدی برآیند این روند پی در پی در ذوب و سخت شدن لایه های متوالی است. استاندارد های دقیق توسط FDA برای ایمنی و کارایی نهایی محصولات چاپی تبیین و تعریف شده است.

پی نوشت:
 هر چند نقش مستقیم آدمی در نبردهای آینده کاهش خواهد یافت ولیکن می توان پیش بینی کرد که واحد های رزمی با یگان هایی از چاپگر های سه بُعدی پشتیبانی خواهند شد. در این صورت هزینه های جنگ بیشتر مربوط به آناتومی و سلامت سربازان خواهد بود تا ابزار جنگی!
مین تاژ 30 دربرگیرنده ی فلوچارت گردش کار در چاپگر 3 بعدی نیز می باشد.

 [http://www.aparat.com/v/OR8wt]]
منبع:

http://www.fda.gov/MedicalDevices/ProductsandMedicalProcedures/3DPrintingofMedicalDevices/ucm500544.htm
]]>
کلرهگزیدین گلوکونات؛ واکنش های آلرژیک نادِر امّا جدّی! 2017-02-03T16:19:46+01:00 2017-02-03T16:19:46+01:00 tag:http://drrx.ir/post/16 جهانشا مهدوی پور !Chlorhexidine Gluconate; Rare But Serious Allergic Reactionsاداره نظارت بر دارو و غذا تلاش بر آن دارد, هشدارهایی درباره ی فرآورده هایی که شامل کلرهگزیدین گلوکونات می باشند و به طور گسترده برای ضد عفونی(گَندزُدایی) پوست به کار می روند را ارایه نماید. گرچه گزارش های واکنش های آلرژیک در مورد فرآورده های یاد شده نادر اند, اما در سال های اخیر رو به افزایش می باشند. این تلاش ها در راستای درخواست از تولیدکنندگان محصولات دربرگیرنده ی کلرهگزیدین گلوکونات می باشد تا هشد !Chlorhexidine Gluconate; Rare But Serious Allergic Reactions

اداره نظارت بر دارو و غذا تلاش بر آن دارد, هشدارهایی درباره ی فرآورده هایی که شامل کلرهگزیدین گلوکونات می باشند و به طور گسترده برای ضد عفونی(گَندزُدایی) پوست به کار می روند را ارایه نماید. گرچه گزارش های واکنش های آلرژیک در مورد فرآورده های یاد شده نادر اند, اما در سال های اخیر رو به افزایش می باشند. این تلاش ها در راستای درخواست از تولیدکنندگان محصولات دربرگیرنده ی کلرهگزیدین گلوکونات می باشد تا هشدار های لازم بر روی برچسب آن ها درج گردد. این گونه محصولات در داروخانه ها تحت عنوان "اقلام بدون نسخه"( over the counter یا OTC) تجویز می شوند. کلرهگزیدین گلوکونات در دهان شویه ها و هم چنین چیپ های(chips) درمان بیماری های لثه(gingivitis یا التهاب لثه) کاربرد دارد.

آگاهی رسانی به بیمار و مصرف کننده

علایم آلرژی به کلرهگزیدین گلوکونات شامل:

1. سختی و خس خس کردن در تنفس
2. ورم صورت
3. کهیر و گسترش سریع آن به شکلِ بثورات شدید یا شوک
در این صورت تهدید جدی وقتی روی می دهد که بدن, توانِ برقراری جریان خون کافی را از دست می دهد.

با مشاهده ی علایم بالا, مصرف فرآورده بایستی قطع شود و هم چنین تماس با مرکز فوریت های پزشکی الزامی است. 

پیش از تجویز فرآورده های شامل کلرهگزیدین گلوکونات برای مصرف کننده یا بیمار, اگر پیشینه ی آلرژی وجود دارد, جایگزین های آن که در پایین می آید, تجویز گردند؛

1.پوویدون آیودین(povidone-iodine)
2.الکل ها(alcohols) 
3.بنزالکونیوم کلراید(benzalkonium chloride)
4.بنزیتونیوم کلراید(benzethonium chloride) 
5.پاراکلرومتازایلنول(parachlorometaxylenol یا PCMX) 

کلرهگزیدین گلوکونات هم چنین برای تمیز کردن و آماده سازی پوست برای جراحی ها به منظور جلوگیری از عفونت کاربرد دارد. کلرهگزیدین گلوکونات در محلول ها, شستشوکننده ها و سوآب ها(swabs) با نام های گوناگون تجاری استفاده می شود. عرضه ی محصولات حاوی کلر هگزیدین گلوکونات در داروخانه ها تحت عنوان OTC به صورت گسترده انجام می گیرد.

در سال 1998 برای توجه دادن متخصصین مراکز سلامت عمومی در مورد خطر واکنش های جدی آلرژیک به تجهیزات پزشکی آغشته به کلرهگزیدین گلوکونات(مانند ست و وین ست و تجهیزات مصرفی در تزریق داخل وریدی)  هشدارهایی داده شد.

تا کنون 52 مورد از واکنش های آنافیلاکسی(شکل شدید واکنش آلرژی) با کلرهگزیدین گلوکونات به کار رفته در فرآورده های پوستی شناسایی شده است. در بازه ی زمانی 46 سال؛ از ژانویه 1969 تا اوایل ژووَن 2015 از سراسر جهان 43 مورد گزارش شده است که بیش از نیمی از این گزارش ها مربوط به پس از سال 2010 می باشند(و پس از هشدار یاد شده در سال 1998). بر طبق گزارش ها 2 مورد از واکنش های آنافیلاکسی(anaphylaxis) به کلرهگزیدین گلوکونات به مرگ منجر شده است.

پی نوشت:
 این گزارش در راستای اصل؛ "پیشگیری بهتر از درمان" ارایه می گردد. مین تاژ30 برای اطلاع رسانی به متخصصین عرصه ی دارو و درمان و نیز مردم عزیزمان می باشد.

[http://www.aparat.com/v/Wjkuc]
منبع:
http://www.fda.gov/Drugs/DrugSafety/ucm530975.htm


]]>
داروی جدید برای درمان یبوست مزمن ایدیوپاتیک(Plecanatide) 2017-01-24T17:52:43+01:00 2017-01-24T17:52:43+01:00 tag:http://drrx.ir/post/15 جهانشا مهدوی پور Trulance(Plecanatide) for Chronic Idiopathic Constipationجولی بایتز(Julie Beitz, M.D) یکی از مدیران اداره ی نظارت بر دارو و غذا در مرکز پژوهش و ارزیابی FDA می گوید: هیچ یک از درمان های دارویی برای همه ی کسانی که از یبوست مزمن ایدیوپاتیک رنج می برند, کار نمی کند. با فراهم شدن درمان های نو, پزشکان و بیماران شان می توانند مناسب ترین درمان را در هر مورد به کار گیرند.بر طبق گزارش موسسه های ملی سلامت حدود 42 میلیون نفر دچار یبوست اند. تشخیص یبوست مزمن ایدیوپاتیک نشان دهنده ی

Trulance(Plecanatide) for Chronic Idiopathic Constipation


جولی بایتز(Julie Beitz, M.D) یکی از مدیران اداره ی نظارت بر دارو و غذا در مرکز پژوهش و ارزیابی FDA می گوید: هیچ یک از درمان های دارویی برای همه ی کسانی که از یبوست مزمن ایدیوپاتیک رنج می برند, کار نمی کند. با فراهم شدن درمان های نو, پزشکان و بیماران شان می توانند مناسب ترین درمان را در هر مورد به کار گیرند.

بر طبق گزارش موسسه های ملی سلامت حدود 42 میلیون نفر دچار یبوست اند. تشخیص یبوست مزمن ایدیوپاتیک نشان دهنده ی تجربه ی یبوست مقاوم در افراد می باشد. همچنین این تشخیص در مورد بیمارانی مصداق دارد  که نمی توان یبوست را  از لحاظ ساختاری و بیوشیمیایی توضیح داد.

قرص 3 میلی گرمی ترولانس(Trulance) روزی یک بار برای بیمار تجویز می شود تا با تاثیر بر بخش بالایی دستگاه گوارش حرکات روده را تنظیم نماید و ترشحات آن را تحریک کند.

ایمنی و اثربخشی این دارو در دو 12 هفته همراه با پلاسبو(placebo) در 1775 شرکت کننده ی بزرگسال آزمایش شده است.

مصرف ترولانس(Plecanatide) در کودکان زیر 6 سال به علت دهیدراته شدن شدید(dehydration) ممنوع است. همچنین مصرف این دارو در افراد از 6 تا  18 سال توصیه نمی شود. داروی یاد شده در مواردی که دستگاه گوارش دچار انسداد فیزیکی می گردد, منع مصرف دارد. مهم ترین عارضه ی جانبی اصلی این دارو اسهال بوده و در این صورت مصرف آن بایستی متوقف گردد. این دارو توسط شرکت Synergy Pharmaceuticals Inc تولید می شود.

پی نوشت:
1. قرص 3 میلی گرمی "پِلِکنِتاید" در 19 ژانویه 2017 توسط FDA برای مصرف در آمریکا تایید گردید.

2. مین تاژ30(mintage30) برای اطلاع رسانی به متخصصین عرصه ی دارو و درمان تهیه شده است!

[http://www.aparat.com/v/VtH7L]
منبع
http://www.fda.gov/NewsEvents/Newsroom/PressAnnouncements/ucm537725.htm

]]>
هفت پرسش مهم پیش از تاتو! 2017-01-18T16:17:26+01:00 2017-01-18T16:17:26+01:00 tag:http://drrx.ir/post/14 جهانشا مهدوی پور  Before you get a tattoo, consider these seven important questions دکتر لیندا کاتز(Linda Katz, M.D., M.P.H)؛ مدیریت نظارت بر رنگ ها و آرایشی و بهداشتی FDA هفت سوال مهم را پیشِ روی مشتریان تاتو (tattoo) قرار می دهد تا پیش از تاتو کردن به آنها پاسخ دهند. او برای روشنگری, به پرسشهای یاد شده پاسخ های درخور به زبان ساده و نیز علمی ارایه می نماید. 7 پرسش  مهم پیش از تاتو عبارت اند از:1. آیا باید ازاستریل بودن سوزن و رنگ بکار رفته نگران باشم؟2. آیا اداره  Before you get a tattoo, consider these seven important questions

دکتر لیندا کاتز(Linda Katz, M.D., M.P.H)؛ مدیریت نظارت بر رنگ ها و آرایشی و بهداشتی FDA هفت سوال مهم را پیشِ روی مشتریان تاتو (tattoo) قرار می دهد تا پیش از تاتو کردن به آنها پاسخ دهند. او برای روشنگری, به پرسشهای یاد شده پاسخ های درخور به زبان ساده و نیز علمی ارایه می نماید. 

7 پرسش  مهم پیش از تاتو عبارت اند از:

1. آیا باید ازاستریل بودن سوزن و رنگ بکار رفته نگران باشم؟
2. آیا اداره نظارت بر دارو و غذا رنگ به کار رفته را تأیید کرده است؟ 
3. اطلاع رسانی در مورد عفونت و حساسیت احتمالی در کیت(ابزار) تاتو وجود دارد؟
4. چه نوع واکنش هایی ممکن است با تاتو کردن رخ دهد؟             
5. پس از تاتو اگر عفونت و حساسیت روی دهد چگونه آن را درمان کنم؟    
6. اگر عوارض دیگری نیز باشد آیا آماده ام آنها را بپذیرم؟        
7. برداشتن تاتو با لیزر روندی دقیق و پُرزحمت است و ترمیم کامل آن شاید غیر ممکن! آیا آمادگی پذیرش دارم؟ 

پی نوشت:

مین تاژ30؛ رسانه ای است که پیام را بدون حاشیه پردازی و بر پایه ی کلید واژه های مهم در بازه ی زمانی کوتاهی به مخاطب می رساند. هفت سوال یادشده و تصاویری که گویای این مورد پزشکی (بهداشتی و آرایشی) می باشد را در مین تاژ30 مشاهده می نمایید.

[http://www.aparat.com/v/BWNK8]


منبع

http://www.fda.gov/ForConsumers/ConsumerUpdates/ucm316357.htm

]]>
10 شرکت برتر دارویی جهان ار دید زوپیلا 2016-12-23T15:03:28+01:00 2016-12-23T15:03:28+01:00 tag:http://drrx.ir/post/13 جهانشا مهدوی پور  Top 10 Pharmaceutical Companies in the Worldرتبه بندی شرکت ها بر پایه ی درآمد سالیانه یا دانشگاه ها بر پایه ی پژوهش های دانش بنیان, نیاز به کارشناسی علمی و همه جانبه دارد. رتبه ی شرکت ها در فهرست رتبه بندی در دوره های زمانی گوناگون جابجا می شوند . شرکت های دارویی شناخته شده نیز رقابت چشمگیری برای کسب سهم بیشتری از بازار پرسود دارو دارند. از دید زوپیلا, شرکت "ابوت" (Abbott) در فهرست 10 شرکت برتر دارویی, در جایگاه دهم قرار می گیرد.10. شرکت ابوت(Abbott)؛ در سال 18  Top 10 Pharmaceutical Companies in the World

رتبه بندی شرکت ها بر پایه ی درآمد سالیانه یا دانشگاه ها بر پایه ی پژوهش های دانش بنیان, نیاز به کارشناسی علمی و همه جانبه دارد. رتبه ی شرکت ها در فهرست رتبه بندی در دوره های زمانی گوناگون جابجا می شوند . شرکت های دارویی شناخته شده نیز رقابت چشمگیری برای کسب سهم بیشتری از بازار پرسود دارو دارند. از دید زوپیلا, شرکت "ابوت" (Abbott) در فهرست 10 شرکت برتر دارویی, در جایگاه دهم قرار می گیرد.

10. شرکت ابوت(Abbott)؛ در سال 1888 میلادی با شعار "یک تعهد برای زندگی!"(A Promise For Life) تاسیس گردید. این شرکت در 130 کشور 90 هزار کارمند دارد.

9. شرکت آسترازنیکا(AstraZeneca)؛ شرکتی سوئدی- انگلیسی که در سال 1999 میلادی با هدف گسترش سلامتی در لندن تاسیس گردید.

8. شرکت الای لی لی(Eli Lilly)؛ در سال 1876 میلادی در آمریکا تاسیس شد و الان حدود 65.86 میلیارد دلار سرمایه در بازار دارد.

7. شرکت سنوفی اونتیز(Sanofi Aventis)؛ شرکتی چند ملیتی در فرانسه که در سال 1994 میلادی با شعار؛ زیرا سلامتی اهمیت دارد!"(because Health Matters) تاسیس شد.

6. شرکت گلاکسو اسمیت کلاین(GlaxoSmithKline) یا (gsk)؛ تاسیس در 1999 میلادی و شرکتی چند ملیتی انگلیسی است که 128.8 میلیارد دلار سرمایه دارد.

5. شرکت مرک(Merck)؛ سال 1851 میلادی  در آمریکا تاسیس شد. دفتر مرکزی آن در نیوجرسی است و 165.8 میلیارد دلار سرمایه دارد.

4. شرکت جانسون و جانسون(Johnson&Johnson)؛ شرکت چند ملیتی آمریکایی است و در سال 1886 میلای تاسیس شد و علاوه بر تولید دارو در بسته بندی و محصولات بهداشتی و آرایشی نیز فعالیت دارد.

3. شرکت روش (Roshe)؛ تاسیس در 1896 میلادی و در بازل سوسیس  دفتر مرکزی آن قرار دارد. اولین کارخانه ای بود که ویتامین c را در 1934 میلادی تولید نمود.

2. شرکت نوارتیس(Novartis)؛ این شرکت در سال 1994 میلادی متولد شد؛ وقتی که 2 شرکت به نام های Ciba-Giegy و ساندوز در هم ادغام شدند. 2 دفتر مرکزی این شرکت؛ یکی در برزیل و آن دیگری در سوییس می باشد.

1.شرکت فایزر(Pfizer)؛ این شرکت در سال 1849 میلادی توسط چارلز فایزر در آمریکا تاسیس شد و بزرگترین شرکت داروسازی جهان می باشد.

پانوشت:
اغلب شرکت های بزرگ داروسازی در جهان بیش از 100 سال عمر دارند و معمولا بنیان گذاران آن ها شعار سلامتی برای مردم در سر داشته اند. 

[http://www.aparat.com/v/SAdu3]

]]>
دیابت نوع 2؛ خزنده و کشنده! 2016-12-23T11:51:41+01:00 2016-12-23T11:51:41+01:00 tag:http://drrx.ir/post/12 جهانشا مهدوی پور قربانی آگهی های دروغین رسانه ای نباشید! دیابت نوع 1 را نمی توان پیشگیری نمود. اما دیابت نوع 2 با کاهش وزن و فعالیت بدنی پیشگیری می شود. بر اساس گزارش "مدیریت سازمان غذا و داروی آمریکا"(FDA) حدود 86 میلیون آمریکایی در مرحله "پیش دیابت" اند. 15-30 درصد آنها در 5 سال آینده, به دیابت نوع 2 مبتلا خواهند شد! خطر مرگ برای بزرگسالانی که در معرض خطر دیابت نوع 2 هستند, 59% بیشتر از افراد دیگر است.پی نوشت: این ویدیو برای آگاهی رسانی به مردم در مورد آگهی های دروغین اینترنتی و ماهواره ای ت قربانی آگهی های دروغین رسانه ای نباشید!

دیابت نوع 1 را نمی توان پیشگیری نمود. اما دیابت نوع 2 با کاهش وزن و فعالیت بدنی پیشگیری می شود. بر اساس گزارش "مدیریت سازمان غذا و داروی آمریکا"(FDA) حدود 86 میلیون آمریکایی در مرحله "پیش دیابت" اند. 15-30 درصد آنها در 5 سال آینده, به دیابت نوع 2 مبتلا خواهند شد! خطر مرگ برای بزرگسالانی که در معرض خطر دیابت نوع 2 هستند, 59% بیشتر از افراد دیگر است.

پی نوشت: 

این ویدیو برای آگاهی رسانی به مردم در مورد آگهی های دروغین اینترنتی و ماهواره ای تهیه شده است. مرد با خوشحالی به همسرش می گوید: این قرص ها میزان انسولین را بالا می برد  من آن را از اینترنت پیدا کردم. اما تست قند خون چیز دیگری را نشان می دهد؛ 425 mg/dl!

"کلاهبرداری از راه سلامت" برای مردم ما ناشناخته نیست. به یاد داشته باشید تبلیغات با نتایج سریع و درخشان در مورد بدن آدمی با واقعیت همخوانی ندارد. در مورد سلامت خود هوشیار و دقیق باشید. 

[http://www.aparat.com/v/GPoyA]

منابع برای مطالعه بیشتر:

http://www.fda.gov/forpatients/illness/diabetes/ucm408100.htm


 


]]>